Puslapis:Aušrininkui dr. Jonui Šliūpui – 155.pdf/2

(Europos futbolo duomenų bazė)
Šis puslapis buvo peržiūrėtas

Šliūpo biografija, nagrinėjama veikla ir pateikiamos skirtingos nuomonės bei vertinimai apie nesutarimus su katalikų kunigais, apie nenuilstančią kovą su neigiama lenkų įtaka lietuviams, apie lietuviškų draugijų kūrimą Amerikoje, apie „Titnago“ spaustuvės įsteigimą Šiauliuose, burmistravimą Palangoje, apie Lietuvos bei Latvijos bendros valstybės viziją... Įvairių tyrinėtojų darbuose atskleidžiamos jo tautinės, filosofinės, patriotinės, dorovinės pažiūros.

Dr. J. Šliūpo asmenybei, jo veiklos apžvalgai skirta tikrai daug dėmesio, tačiau dar liko nepastebėtų momentų, kai kurie nagrinėti tik paviršutiniškai, įdomus būtų naujosios kartos požiūris į šį tautinio atgimimo, Amerikos lietuvių veiklos bei Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpio dalyvį.

Verta prisiminti, kad visą gyvenimą buvo pabrėžiamas šios asmenybės kontroversiškumas bei laisvamanybė, istorikai užfiksavo kritikos prezidento Antano Smetonos režimui faktus, tačiau tai nesutrukdė gauti net valstybinių apdovanojimų: 1928 m. – LDK Gedimino 2-ojo laipsnio ordiną, 1936 m. – LDK Gedimino 1-ojo laipsnio ordiną, 1932 m. – Latvijos Trijų žvaigždžių 2-ojo laipsnio ordiną bei kitus. Dr. J. Šliūpui Vytauto Didžiojo universitetas (jame 1925–1930 m. dėstė medicinos istoriją) yra suteikęs net tris garbės daktaro laipsnius: 1923 m. – medicinos, 1925 m. – humanitarinių mokslų, 1939 m. – teisės. Šie momentai dar kartą patvirtina, kad dr. J. Šliūpas Lietuvos istorijoje atliko svarbų vaidmenį, kad jo atminimas vertas įamžinimo. Šios asmenybės jėgą bei svarbą patvirtina M. Biržiškos žodžiai: „Apie Šliūpą, kaip apie didžiulį ugnikalnį, visą laiką sukinėjosi juodi debesys. Žaibai trankė jo viršūnę ir audringai lietūs plovė jo šlaitus. Bet laikui bėgant debesys išsisklaidė ir išnyko, o ugnikalnis išliko nepajudinamas, nepasikeitęs. Toks jis ir liks per amžius, kuriuomi grožėsis žmonija...“

Minint 155-ąsias aušrininko dr. Jono Šliūpo gimimo metines Šiaulių universiteto bibliotekoje lankytojams parengta fotografijų, rankraščių bei asmeninių jo daiktų paroda. Darbas archyve nenutrūksta visus metus: renkama naujausia informacija apie dr. J. Šliūpą, vedamos ekskursijos bei edukaciniai užsiėmimai, tvarkomi rankraščiai, bendradarbiaujama su kitomis institucijomis, rūpinamasi archyvo sklaida. Čia laukiami visi, besidomintys Lietuvos istorija, tyrinėjantys mūsų tautos praeitį, ieškantys atsakymų tiek spaudiniuose, tiek autentiškoje rankraštinėje medžiagoje.

Alina Šalavėjienė
Šiaulių universiteto bibliotekos
Aušrininko dr. Jono Šliūpo archyvo
vyriausioji bibliotekininkė

Dr. J. Šliūpo archyvo nuotraukos